Kaip išvengti akių pervargimo dirbant kompiuteriu?
Kompiuteris yra nepamainoma mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Kompiuteriu naudojamės dirbdami, žiūrėdami filmus, žaisdami kompiuterinius žaidimus ar bendraudami su artimaisiais. Po ilgų valandų, praleistų žiūrint į ekraną, mūsų akys pavargsta, paskausta galva bei suprastėja miegas.
Dėl kompiuterio naudojimo atsiradęs akių nuovargis ir kiti simptomai yra vadinami kompiuterio regos sutrikimo sindromu. Nuo 50% iki 90% žmonių dirbančių kompiuteriu patiria bent kai kuriuos su šiuo sindromu susijusius simptomus.
Nors manoma, jog kompiuteris tiesiogiai žaloja regą, tai netiesa. Kompiuteris pats iš savęs nekenkia akims, daugiausiai sutrikimų kyla dėl įtempto žiūrėjimo į ekraną, mėlynos šviesos ir netinkamų ekrano nustatymų, mirguliavimo ar atspindžių. Dirbant ar ilgai žiūrint į ekraną akių raumenys ir nervai įsitempia ir pervargsta.
Siekiant išvengti nemalonių pojūčių ir regėjimo sutrikimų, rekomenduojama reguliariai daryti pertraukas darbo metu, dažnai mirksėti, praturtinti mitybą vitaminais bei pasirūpinti papildais, galinčiais sustiprinti akių sveikatą.
Kompiuterio regos sutrikimo sindromo požymiai
Jei dirbate kompiuteriu arba daug laiko praleidžiate žiūrėdami į ekranus, galite pastebėti šiuos regos sutrikimus:
Akių nuovargis – kai po kelių valandų žiūrėjimo į ekraną paskausta akis, norisi užsimerkti;
Mirgėjimas akyse;
Akių išsausėjimas, paraudimas ir niežėjimas;
Suprastėjęs miegas – sunkiau užmiegama, o ir užmigus dažnai pabundama, jautriai miegama;
Neryškus matymas – gali atsirasti po kelių valandų dirbant kompiuteriu arba išlikti ilgiau;
Nugaros ir galvos skausmai – galvos skausmai prasideda žiūrint į kompiuterį, jaučiamas nuovargis kaklo zonoje.
Regos sutrikimai dažniausiai dingsta, sureguliavus ekrano nustatymus, pakeitus darbo vietą bei sėdėjimo poziciją. Jei simptomai nedingsta, gali būti, jog kompiuterio monitorius nėra tinkamas naudojimui ir jo skleidžiama šviesa itin alina regėjimą.
Regos priežiūra: kaip išvengti akių pervargimo?
Jeigu pastebėjote, jog rega suprastėjo ir vis dažniau patiriate minėtus simptomus, vertėtų kreiptis į gydytoją ir atlikti akių tyrimą. Žemiau pateikiame kelis patarimus, kaip išvengti akių pervargimo ir palaikyti gerą regėjimą.
Pratimai akims
Žiūrint į kompiuterio ekraną, akių raumenys yra nuolatos įsitempę. Tam, kad akys nepervargtų, būtina atlikti regos pratimų ir pakeisti žiūrėjimo objektą. Viena populiari taisyklę vadinasi 20-20-20. Kaskart prie ekrano praleidus 20 minučių, turite nukreipti žvilgsnį į objektą nutolusį 20 pėdų (apie 6 metrus) ir žiūrėti 20 sekundžių.
Pratimo dėka akių raumenys ir nervai atsipalaiduoja, nes pakeičiame žiūrėjimo kampą ir atstumą. Dirbant kompiuteriu mūsų akys nuolatos juda, tačiau koncentracijos atstumas išlieka tas pats, tai itin vargina raumenis. Be to, įtemptai žiūrėdami į ekraną, mažiau mirksime, dėl to akys išsausėja, parausta ir peršti.
Darbo stalo parengimas
Net ir stalo perstūmimas toliau nuo lango gali pagerinti jūsų akių būklę. Pirmiausiai pasirūpinkite, kad ekrano apšvietimas nebūtų per ryškus. Tuomet perstatykite stalines lempas taip, jog šviesa nemestų atspindžio ant ekrano ir nešviestų jums į akis. Monitorius turėtų būti nutolęs bent 50 centimetrų nuo akių. Ekranas neturėtų būti žemiau nei 15 laipsnių nuo jūsų žiūrėjimo kampo.
Žinoma, nepamirškite ir taisyklingos laikysenos. Kėdė turi turėti atlošą ir palaikyti tiesią nugarą. Rankos turėtų būti atremtos į stalą alkūnių lygyje.
Darykite reguliarias pertraukas
Petraukos nuo darbo ir žiūrėjimo į kompiuterį yra naudingos ne tik akims, bet ir darbo našumui. Rekomenduojama pertraukas daryti 10 minučių, nerečiau nei kartą per valandą. Atsistokite, pasiraižykite, pavaikščiokite. Venkite nuo kompiuterio ekrano pereiti prie telefono ekrano, nes taip akys tik labiau pavargsta.
Mėlyną šviesą blokuojantys akiniai
Nors mokslininkai tvirtai nesutaria dėl mėlyną šviesą blokuojančių akinių naudos, daugelis išbandžiusių teigia, jog akiniai tikrai padeda. Tai gan naujas produktas rinkoje, kurio dėka blokuojami ekranų skleidžiami mėlynos šviesos spinduliai.
Mėlyną šviesą skleidžia visi ekranai, o jos poveikis siejamas su sumažėjusiu melatonino kiekiu, atsakingu už miego kokybę. Mėlyna šviesa taip pat vargina akis, tad ilgai dirbant prie kompiuterio verta apsvarstyti galimas alternatyvas.
Papildai ir vitaminai regai gerinti
Regą ir akis verta stiprinti dar prieš pajuntant pirmuosius suprastėjusio matymo ir nuovargio simptomus. Mūsų akims būtina subalansuota mityba ir vitaminai, palaikantys regėjimą ir akių ilgaamžiškumą.
Asun asortimentą papildėme naujais vitaminais-guminukais akims. Asun guminukai “Akims” savo sudėtyje turi dienos vitaminų normą, skirtą palaikyti akių sveikatą ir regėjimą. Papildų sudėtyje yra liuteino, šis mineralas natūraliai kaupiasi akies tinklainėje. Mineralas saugo akis nuo uždegimų, pervargimo ir kenksmingų laisvųjų radikalų. Ilgainiui akys praranda natūralų liuteiną, tad svarbu mitybą praturtinti šiuo mineralu.
Asun “Akims” guminukai taip pat savo sudėtyje turi cinko. Cinkas yra nepamainomas palaikant akių sveikatą ir gerinant miego kokybę. Šis mineralas padeda gaminti melatoniną, taip užtikrindamas gilesnį miegą ir kokybiškesnį poilsį nakties metu.
Akių nuovargis ir regos sutrikimai vis dažnėja, net ir jauni žmonės skundžiasi suprastėjusiu regėjimu ir akių nuovargiu. Tam užkirsti kelią galite, pasitelkę aukščiau išvardintus patarimus. Taip pat nepamirškite mitybos ir sveikos gyvensenos svarbos siekiant palaikyti akių sveikatą. Apsilankykite Asun prekių skiltyje ir sužinokite daugiau, kaip guminukai “Akims” gali užtikrinti akių sveikatą ir regėjimo ilgaamžiškumą.