Atostogos – tai viena iš svarbiausių darbuotojo teisių, nes tai galimybė atsigauti, pasikrauti energijos ir pagerinti gyvenimo kokybę. Tačiau nors atostogos ir yra teisė – jas reikia tinkamai apskaičiuoti ir suplanuoti, kad jos atitiktų tiek darbo teisės reikalavimus, tiek asmeninius poreikius.
Daugelis darbuotojų nežino – kokiu principu skaičiuojamos atostogos, kokios teisės ir pareigos kyla iš atostogų suteikimo, todėl šis straipsnis padės išsklaidyti dažniausiai pasitaikančius klausimus ir suteiks naudingos informacijos.
Kiek atostogų dienų priklauso pagal darbo kodeksą?
Pagal Lietuvos darbo kodeksą kiekvienas darbuotojas, kuris dirba pagal darbo sutartį, turi teisę į ne mažesnį kaip 20 darbo dienų atostogų per metus (jei dirbate pilnu etatu) (pasinaudokite atostoginių skaičiuokle, kuri padės Jums išvengti nesusipratimų).
Tačiau, šis skaičius nereiškia, kad visi darbuotojai automatiškai gauna tiek pat atostogų dienų. Daug kas priklauso nuo darbo sąlygų, darbo trukmės, kolektyvinių sutarčių ir net individualių susitarimų tarp darbuotojo ir darbdavio.
Pagal darbo kodeksą – atostogos yra skaičiuojamos darbo dienomis, ne kalendorinėmis. Tai reiškia, kad jei dirbate penkias dienas per savaitę – jūsų atostogos sudarys keturias darbo savaites (20 darbo dienų). Tuo tarpu, jei dirbate šešias dienas per savaitę – atostogos bus ilgesnės – 24 darbo dienos per metus.
Svarbu žinoti, kad atostogos neskaidomos į dalis, nebent darbdavys ir darbuotojas sutaria kitaip. Tai reiškia, kad darbuotojas turi teisę į visas atostogas iš karto arba jas galima suskaidyti, tačiau tai turi būti suderinta su darbdaviu.
Atostogų trukmės skaičiavimas pagal darbo stažą ir darbo sąlygas
Atostogų trukmė priklauso ne tik nuo darbo laiko trukmės, bet ir nuo tam tikrų specifinių sąlygų, pvz., darbo stažo, darbo pobūdžio ir net darbuotojo amžiaus.
Pagal Lietuvos darbo kodeksą:
- Papildomos atostogos gali priklausyti darbuotojams dirbantiems pavojingomis ar sveikatai kenksmingomis sąlygomis. Pagal nustatytas taisykles – tokiems darbuotojams gali būti suteikiamos papildomos poilsio dienos. Dažniausiai tai yra 5–10 papildomų darbo dienų per metus.
- Jaunesniems nei 18 metų darbuotojams priklauso daugiau atostogų – 28 darbo dienos atostogų per metus, nes jaunimas yra labiau pažeidžiamas ir jam reikalingas ilgesnis poilsis.
- Vyresniems nei 60 metų darbuotojams taip pat gali būti suteikiamos papildomos atostogų dienos pagal darbo sutartį, kolektyvinę sutartį ar įmonės vidaus taisykles. Tai taip pat gali priklausyti nuo darbo sąlygų ir pobūdžio.
- Papildomos atostogos dėl darbo sąlygų gali būti numatytos darbuotojams, kurie dirba naktimis arba dirba su ypatingomis rizikomis, pavyzdžiui, chemikalais ar pavojingomis medžiagomis. Tokiu atveju papildomas poilsis suteikiamas pagal specialias taisykles ir normas.
Atostogų skaičiavimas pagal darbo laiką ir darbo grafiką
Atostogų skaičiavimas gali skirtis priklausomai nuo darbo laiko ir darbo grafiko. Pavyzdžiui:
- Jeigu dirbate pagal įprastą penkių dienų darbo savaitę – Jums priklauso 20 darbo dienų atostogų per metus.
- Jei Jūs dirbate šešias dienas per savaitę – tai Jums priklauso ne 20, o 24 darbo dienos atostogų per metus. Šis papildomas dienų skaičius padeda užtikrinti poilsį darbuotojams dirbantiems ilgesnį laiką.
- Jei dirbate ne pilnu etatu – atostogų skaičius taip pat bus proporcingas darbo laikui. Pavyzdžiui, jeigu dirbate pusę darbo laiko (20 valandų per savaitę) – tai Jums atostogos priklausys pagal proporciją – 10 darbo dienų per metus (jei dirbate 5 dienas per savaitę).
Atostogų uždelsimo ir dalijimo tvarka
Atostogos turėtų būti suteikiamos kasmet ir jas būtina imti per kalendorinius metus, tačiau gali būti atvejų, kai darbuotojas dėl tam tikrų priežasčių negali pasinaudoti savo teisėmis į atostogas. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas dėl darbo specifikos negali pasiimti atostogų – jos gali būti perkeliamas į kitus metus, tačiau šiuo atveju tai turi būti aptarta su darbdaviu ir darbuotojas turi teisę į kompensaciją už neišnaudotas atostogas.
Atostogų suteikimo tvarka priklauso nuo darbo sutarties ir gali būti derinama tiek su darbuotoju, tiek su įmone. Jeigu darbuotojas nori imti atostogas, tačiau darbdavys tam nesutinka dėl organizacinių priežasčių – tai šiuo atveju darbdavys privalo pateikti svarbias priežastis, dėl kurių jis nenori suteikti atostogų pasirinktu laiku. Visgi, darbdavys negali nelegaliai atidėti atostogų.
Atostogų užmokestis ir kompensacija už nepaimtas atostogas
Darbuotojas turi teisę į užmokestį už atostogas. Pagal Lietuvos darbo kodeksą – per atostogas darbuotojui turi būti išmokamas vidutinio darbo užmokesčio dydis, kuris apskaičiuojamas remiantis paskutiniais 3 mėnesiais prieš atostogas. Tai reiškia, kad Jūsų atostogų užmokestis atitiks Jūsų vidutinį darbo užmokestį ir jis gali būti apskaičiuotas pagal faktines darbo valandas bei atlyginimą.
Atostogų laikotarpio pasirinkimas ir specialios sąlygos
Jeigu darbuotojas nori planuoti atostogas – jis turi teisę pasirinkti patogų laikotarpį, tačiau darbdavys taip pat turi teisę nustatyti atostogų laiką, kad užtikrintų organizacijos veiklos tęstinumą. Visgi, darbuotojas turi būti informuotas apie tai ir turėtų būti sudaryta galimybė atostogas pasirinkti pagal jo poreikius.
Tam tikros kategorijos darbuotojams gali būti suteikiamos specialios atostogų sąlygos:
- Dirbantys pagal motinystės ar tėvystės atostogų schemą turi teisę į ilgalaikes atostogas, kurios paprastai užtrunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių priklausomai nuo darbo įstatymų ir individualios situacijos.
- Jei darbuotojas dėl sveikatos priežasčių negali dirbti – jam priklauso teisė į laikiną nedarbingumo atostogą. Šiuo atveju atostogų skaičiavimas gali būti pritaikytas individualiai.
Atostogos yra teisė, kurios svarba negali būti nuvertinta. Darbuotojui būtina žinoti – kiek atostogų jam priklauso pagal įstatymus, kaip jos skaičiuojamos ir kokios sąlygos galioja tam tikrų atostogų laikotarpiu. Be to, darbuotojai turėtų būti informuoti apie savo teises, kad galėtų jas tinkamai įgyvendinti ir užtikrinti, kad jų atostogos bus suteiktos teisėtai ir teisingai.