Garsus anglų rašytojas Williamas Cowperis kadaise rašė: „Dievo kūriniai labiau džiugina akį, o žmogaus – protą.” Šiuolaikinis būsto rinkos posūkis rodo, kad gyvename laikais, kai žmonės vis dažniau renkasi tuos namus, kurie džiugina ne tik protą, bet ir akį – ypač jei pro langą atsiveria vaizdas į ramiai tekančią upę.
Upės magija nekilnojamojo turto rinkoje
Vandens telkiniai visada turėjo ypatingą trauką. Nuo senų laikų žmonės kūrėsi prie upių ir ežerų – ne tik dėl praktinių sumetimų, bet ir dėl to neapčiuopiamo jausmo, kurį suteikia gyvenimas šalia vandens. Šiandien ši trauka pasireiškia konkrečiais NT rinkos skaičiais – būstas su vaizdu į upę ar ežerą vidutiniškai kainuoja 15-40% daugiau nei analogiška nekilnojamojo turto klasė be vandens vaizdo.
Vilniuje ši tendencija ypač ryški Neries pakrantėse, kur kvadratinio metro kaina gali šoktelėti net 30%, jei iš buto atsiveria panoraminis vaizdas į upę. Tačiau kodėl žmonės pasiryžę mokėti tokią priemoką? Ir kodėl pastaraisiais metais ši tendencija tik stiprėja?
Psichologinė gerovė – naujas prabangos matas
Skirtingai nuo ankstesnių kartų, šiuolaikiniai būsto pirkėjai vertina ne tik materialius dalykus. Vis dažniau girdime terminą „emocinė investicija” – tai reiškia, kad žmonės įsigyja ne tik sienas ir stogą, bet ir tam tikrą gyvenimo būdą, nuotaiką, atmosferą.
Psichologai jau seniai patvirtino vandens terapinį poveikį – tekantis vanduo mažina streso lygį, gerina miego kokybę ir bendrą savijautą. Įdomu tai, kad šis poveikis jaučiamas net tiesiog žiūrint į vandenį pro langą. Todėl nenuostabu, kad žmonės, ypač dirbantys intensyvius protinio darbo darbus, sąmoningai renkasi būstą su vaizdu į vandenį.
Retumas kaip vertės kūrėjas
Gyvenamųjų namų kvartalas ant Neries šlaito – tai ne tik statiniai, bet ir unikalus santykis su gamta. Teritorijų planuotojai puikiai supranta, kad žemė prie vandens telkinių yra ribota – mažėjant tokiai pasiūlai, didėja jos vertė.
„Investicija į būstą su vaizdu į vandenį ilgainiui išsaugo vertę geriau nei daugelis kitų nekilnojamojo turto segmentų, – aiškina NT analitikai. – Net per 2008-2009 metų krizę būstai su išskirtiniais vaizdais prarado mažiausiai vertės ir greičiausiai atsigavo.”
Naujosios kartos prioritetai
Jauni profesionalai, ypač dirbantys kūrybinį ar intelektualinį darbą, vis dažniau akcentuoja gyvenimo kokybę, o ne kvadratūrą. Daugelis jų sąmoningai renkasi mažesnį, bet geresnėje vietoje esantį būstą, nei didesnį, bet be išskirtinio vaizdo.
Pastebima, kad Z kartos ir jaunesni tūkstantmečio kartos atstovai pirmąjį būstą renkasi orientuodamiesi į išskirtinumą ir autentiškumą. Jiems svarbu, kad namai atspindėtų jų vertybes ir gyvenimo būdą. Galimybė kiekvieną rytą gerti kavą terasoje stebint tekančią upę tokiems pirkėjams tampa stipriu argumentu rinktis mažesnį, bet „teisingoje” vietoje esantį būstą.
Investicinė perspektyva – ne tik kvadratiniai metrai
Būsto pirkimas daugeliui tebėra didžiausia gyvenimo investicija. Tačiau investicinė perspektyva keičiasi – šiandien svarbus ne tik turto vertės kilimas, bet ir jo likvidumas bei nuomos potencialas.
Būstas prie vandens telkinių šiuo požiūriu išlieka ypač patrauklus. Nuomojant tokį būstą galima tikėtis 10-15% didesnių pajamų, o parduodant – greitesnio proceso ir mažesnių nuolaidų nuo pradinės kainos.
„Pirkėjai vis dažniau apskaičiuoja, kad primokėdami už išskirtinį vaizdą jie ne tik įsigyja kasdienį malonumą, bet ir užsitikrina geresnę finansinę perspektyvą ilguoju laikotarpiu,” – teigia Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius. „Unikalūs objektai visada bus paklausūs – tai ekonomikos dėsnis, kuris galioja ir nekilnojamajam turtui.”
Neries pakrantėse besikuriantys nauji kvartalai tampa savotišku šios tendencijos barometru – pirmiausia išperkami butai su geriausiais vaizdais, net jei jų kvadratinis metras kainuoja ženkliai brangiau. Šis posūkis NT rinkoje signalizuoja platesnį vertybių pokytį – nuo materialių vertybių prie emocinių, nuo kiekybės prie kokybės, nuo kvadratūros prie gyvenimo kokybės.
O vandens vaizdas pro langą – tai kasdienio džiaugsmo šaltinis, kurio vertė, skirtingai nuo daugelio kitų materialių dalykų, ilgainiui tik auga.